ODPUST PATRONKI PRZEDSZKOLA I MIĘDZY PRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

BOLESŁAWA LAMENT
                                                                          /Maria Iwanow - lat 6/

Mała dziewczynka w Łowiczu mieszkała
                                                            Bolesława Lament się nazywała.
                                                    Dwie siostrzyczki i dwóch braciszków miała
                                                       Razem z rodzicami bardzo ich kochała.

Uczyć się lubiła

W stroju łowickim do szkoły chodziła.
Piątki, szóstki dostawała
Zawsze mamie pomagała.
Krawcową po szkole była
Biednym ubrania szyła.
Szkołę krawiecką założyła
Panienki z Łowicza szyć uczyła.

Gdy dwadzieścia dwa lata skończyła
Do klasztoru w Warszawie wstąpiła.
Bogu serce, duszę oddała
Zawsze wszystkim pomagała.
W Mohylewie klasztor założyła
I z tego powodu najszczęśliwszą łowiczanką była.

Razem z siostrami Świętej Rodziny
Cześć Bogu niosła z całej siły.
Pewnego dnia bardzo zachorowała
Była szczęśliwa, bo w niebie Boga spotkała.

A my dziś wielkie szczęście mamy,
Bo do przedszkola, gdzie jest patronką uczęszczamy.
My się uczymy, razem bawimy,
A Bolesława wspiera nas z całej siły.
I tak jak ona Boga miłujemy,
Bo z niej dobry przykład bierzemy.

Jedną z form upowszechniania wiedzy o bł. Bolesławie jest doroczny konkurs, którego inicjatorem jest nasze Przedszkole. Przybierał on różne formy - tym razem był to Miedzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski. Wzięły w nim udział przedszkolaki z łowickich i okolicznych przedszkoli oraz siostrzanych placówek diecezjalnych w Skierniewicach i Sochaczewie.

Hasłem konkursu był tytuł książki "O Bolesi... Łowicka dumka..." wydanej w 2016 r. na 70. rocznicę śmierci błogosławionej. Publikacja zawiera wiersze, których autorami są przedszkolaki z rodzinami i pracownicy przedszkola. Zadaniem uczestników konkursu było wyrecytowanie danego wiersza z tej książki.

W niedzielę 27 stycznia odbył się finał konkursu. Przed Mszą św. 23 przedszkolaków recytowało wiersze o bł. Bolesławie. Na werdykt jury trzeba było poczekać, aż skończy się Eucharystia. Sumie przewodniczył bp Wojciech Osial, biskup pomocniczy diecezji łowickiej, który swoją homilię skierował do dzieci, choć jak sam mówił, mogli z niej skorzystać także dorośli. Na prostych przykładach pokazał, jak należy dążyć do świętości.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński oraz siostry misjonarki z domu generalnego zgromadzenia w Komorowie.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy. Jury postanowiło szczególnie wyróżnić troje wykonawców, którym przyznało ex aequo I miejsce. Są to: 6-letni Arkadiusz Stępień z Przedszkola "Jaś i Małgosia" w Łowiczu, 4-letnia Julia Frączak z oddziału przedszkolnego SP w Dąbkowicach i 6-letni Julian Orzeł z oddziału przedszkolnego SP w Jamnie.

StokrotkiSłoneczkaMotylkiBiedronkiDelfinki